Dažnai plaukime rankas – išvengsime daugelio ligų


Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena. Senolių išmintis teigia, kad „sveikata – brangiausias turtas‘‘. Kol esame sveiki ir gerai jaučiamės, savo sveikatai skiriame labai mažai dėmesio. Tik susirgę suvokiame, kad sveikata yra brangesnė už bet kokius turtus. Siekdami išvengti įvairių susirgimų, privalome laikytis asmens higienos įgūdžių.

mj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuotraukoje: Bernadeta ir Samanta (Ib) moksleiviams dalina lankstinukus apie rankų švarą

Gimnazijoje minėdami Pasaulinę sveikatos dieną, akcentavome rankų higienos svarbą. Dauguma žmonių rankas plauna tik pastebėję nešvarumus, tačiau galybę nematomų mikrobų „surenkame“ lankydamiesi viešosiose vietose, kontaktuodami su gyvūnais, naudodamiesi bankomatais, liesdami įvairius paviršius. Retai plaunant rankas yra didžiulė rizika užsikrėsti Roto virusu, gripo virusu, kirmėlinėmis ligomis, žarnyno infekcijomis, hepatitu ir daugeliu kitų sunkių ir labai pavojingų ligų. Tyrimais įrodyta, jog įprastinis rankų plovimas su muilu ir vandeniu pašalina daugelį laikinų mikroorganizmų, galinčių itin pakenkti mūsų  sveikatai.

Mokyklos fojė buvo rodoma naujais moksliniais tyrimais pagrįsta medžiaga apie paauglių sveikatą, fizinių pratimų svarbą.

Prisiminkime, kaip teisingai plauti rankas

Rankas sudrėkinkite vandeniu. Nors vandens temperatūra didelės įtakos neturi, tačiau šiltu muiluotu vandeniu bakterijas sunaikinsime efektyviau.

Rankų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus, todėl būtinai naudokite muilą. Tiks bet koks muilas.

Sukamaisiais judesiais trinkite rankas vieną į kitą apie 15-20 sek. Ypač kruopščiai reikėtų plauti tarpupirščius, riešus, pirštų galiukus ir panages – šios vietos dažnai netinkamai plaunamos.

Žiedai sumažina plovimo efektyvumą, nes po jais slepiasi bakterijos, todėl patartina prieš plaunant rankas žiedus nusiimti.

Nusausinkite rankas. Tyrimų duomenimis, džiovinimas stipria oro srove nesumažina bakterijų skaičiaus ant odos, be to, galinga srovė mikroorganizmus nupučia 2 m spinduliu, tad jie gali patekti ant kitų žmonių. Todėl rankų džiovinimui geriausiai naudoti vienkartinį rankšluostį.

Pasirūpinkime savimi…

          Sveikatos priežiūros specialistė Edita Liekienė, psichologė Ina Kalvanienė

Nuotraukos