Pasaulinės veiklos dienos Žalgirių gimnazijoje (Vandens diena)


„Vanduo! Tu be skonio, be spalvos, be kvapo – Tavęs neaprašysi. Tavimi tik mėgaujamės, nesuprasdami – kas Tu. Tu – ne tik būtina sąlyga gyvybei palaikyti, Tu esi – gyvybė!“  (Antuanas de Sent Egziuperi)

Lapkričio 6-oji – trečioji vykdomos tarptautinės akcijos „World Days of Action“ diena. Ši diena Žalgirių gimnazijoje – Vandens diena, šios dienos renginių tema – vanduo. Visos gyvybės pagrindas mūsų planetoje yra vanduo. Kuo daugiau žinosime apie vandens svarbą, tuo labiau tausosime ir taupysime.

w

Integruotas gamtos mokslų pamokas „Vanduo – tai gyvybė“ I–II klasių mokiniams vedė biologijos mokytoja Sigita Polienė, chemijos mokytoja Gitana Banzinienė ir fizikos mokytojas Antanas Kiniulis. Mokytojai, rodydami mokiniams įdomias ir informatyvias pateiktis, pasakojo apie vandens reikšmę gyviems organizmams, apie vandenyje, kaip svarbiausioje terpėje, vykstančias chemines reakcijas, druskų ir medžiagų apykaitas. Nurodydami vandens kiekį procentais, pateikė informaciją apie tai, kiek vandens yra medūzose, dumbliuose, augalų lapuose, javų sėklose, žmoguje ir kt. žinduoliuose, dantų emalyje, kauluose, kepenyse, raumenyse, širdyje, smegenyse, kraujyje. Žmogaus odoje yra 9 litrai vandens, 22 litrai – raumenų ląstelėse, 4 litrai – kraujyje.

Kiekvienas moksleivis apskaičiavo koks vandens kiekis yra jo organizme. Papildomai pateiktoje medžiagoje ieškojo informacijos ir atsakė į klausimus: ar galima Lietuvoje vartoti nevirintą vandenį iš čiaupo, ar parduotuvėje pirktas fasuotas vanduo yra sveikesnis už tiekiamą vandentiekiu, ar kietas vanduo kenkia, ar šaltinių vanduo tobulas, ar Lietuvos šulinių vanduo užterštas, ar plastikiniai buteliai išskiria pavojingą junginį…

Su moksleiviais buvo aptartos fizikinės vandens savybės – vandens faziniai virsmai (temperatūra, prie kurios skystas vanduo pereina į kietą agregatinę būseną (00 C ledas), kada virsta garais (1000 C). Moksleiviams papasakota apie Lietuvos aerogeodezijos instituto komandą, kuri kartu su ispanais ir vokiečiais sukūrė ypatingą programą. Naudojantis šia programa, iš kosminės nuotraukos galima surasti naujus ir nustatyti esamus, buvusius, didelius ir lokalius vandens telkinius. Su šia programa jau pusė Europos vandens plotų yra išžvalgyta.

Geografijos mokytojos Liucija Kasnauskaitė ir Genovaitė Straukienė I klasių mokiniams organizavo geografijos žinių viktorinas: „Vanduo gamtoje“ ir „Mitai apie vandenį“. Moksleiviai aktyviai diskutavo tarpusavyje ir atsakinėjo į klausimus, savo kūrybines galias atskleidė paruošdami pristatymus apie vandens taupymą buityje, pagal pateiktus posakius apie vandenį piešė piešinius.

Integruotą fizikos ir dailės pamoką „Ex Libris vandeniui“ I klasių moksleiviams vedė fizikos mokytoja Jolanta Kiūdienė ir dailės mokytoja Jūratė Černeckytė. Mokiniams buvo pasakojama kaip ir kur fizikoje panaudojamas vanduo, aptariamas hidroelektrinių ir šiluminių elektrinių veikimo principas. Buvo pateikta įdomi informacija apie tai, kokiose planetose ir kiek yra rasta vandens. Tokių planetų iš viso yra septynios: Merkurijus, Venera, Marsas, Europa (Jupiterio palydovas), Uranas, Neptūnas ir Žemė. Žemės amžius yra apie 4,57 mlrd. metų, ją sudaro 71% vandens, 29 % – sausumos. Moksleiviams buvo išsamiai papasakota apie grafikos techniką Ex Libris, jos naudojimą, parodyti antspaudų pavyzdžiai. Pagal šią techniką moksleiviai kūrė ženklus, kuriuose atsispindėtų vandens tema.

Per gimnazijos TV pertraukų metu buvo rodomos pateiktys „Vanduo – mūsų planetos stebuklas“. Skambant lyriškai dainai „Lašeliai“ (dainuoja Inga Jankauskaitė) moksleiviai stebėjo nuostabaus grožio gamtos vaizdus. Šią skaidrių pateiktį sukūrė gimnazijos medicinos priežiūros specialistė Edita Liekienė. Gamtosauginio mokinių komiteto narės – Simona Grigalavičiūtė ir Lidija Visockytė (IVs1 klasė) – tikslingose gimnaziijos vietose klijavo lipdukus, skatinančius taupyti vandenį, elektros energiją ir nešiukšlinti.

Be vandens mūsų planetoje nebūtų gyvybės. Vanduo, kaip ir oras, yra būtinas ir niekuo nepakeičiamas gyvybės palaikymo šaltinis. Vandenį vartojame visą gyvenimą, nuo jo kokybės priklauso mūsų sveikatos būklė. Vanduo yra didžiulis mūsų turtas, todėl tausokime ir taupykime.

Ketvirtadienis – Sveikos mitybos diena…

Nuotraukos
                              Regina Genienė, Žalgirių gimnazija